Przejdź do treści

Analityka HR – co warto czytać? Przegląd mojej półki z książkami

Bardzo często pytacie mnie o książki, które warto czytać aby zacząć samodzielnie analizować dane w obszarze HR. Pomyślałem więc, że podzielę się z Wami kilkoma pozycjami, które naprawdę lubię i które pomogły mi wielokrotnie kiedy zmagałem się z danymi. Część z nich jest bardziej zaawansowana, a część bardziej podstawowa. Wszystkie natomiast, są zdecydowane warte Waszej uwagi. Startujemy.

Kontekst biznesowy analiz

Książka Khana i Millnera to doskonałe wprowadzenie do analityki HR. Daje fajny biznesowy kontekst tego po co w ogóle warto zajmować się tym tematem. Autorzy opisują też model rozwoju people analytics, który moim zdaniem fajnie porządkuje to co robimy na co dzień w firmach. Mówiłem o nim więcej podczas konferencji HR Future Trends [pobierz prezentację]. W książce znajdziecie również sporo inspirujących case studies.

Podsumowując, świetne wprowadzenie do HR analytics. Natomiast pamiętajcie, książka ta nie nauczy Was analizować danych. Pozwoli raczej dowiedzieć się dlaczego warto to robić i czego warto się w związku w tym uczyć.

Podstawy analiz statystycznych

A teraz moja ulubiona książka wprowadzająca do statystycznej analizy danych, które jest podstawą people analytics. Książka bardzo przyjazna użytkownikowi. Pozwala zrozumieć statystyczną analizę danych od podstaw do poziomu średnio-zaawansowanego. Bardzo dobrze i logicznie napisana. Jest to mój ulubiony podręcznik, na którym pracuję ze studentami. Co ważne, nadaje się do samodzielnej lektury i każdy może ją zrozumieć. Podsumowując, świetny punkt startu w statystykę.

Rozwój analityki HR

Krok dalej

Andy Field to totalny wariat analityczny. Napisał wiele świetnych książek dotyczących analizy, nie tylko przy użyciu SPSS. Książka ta pozwoli Wam lepiej zrozumieć kluczowe techniki analityczne i wykonać je w SPSS. Warto ją jednak przeczytać nawet jeśli nie korzystacie z tego oprogramowania. Dlaczego? Ponieważ książka ta w bardzo dobry sposób tłumaczy o co chodzi w analizach. Uczy myślenia i łączenia faktów. Jest to pozycja na poziomie średnio-zaawansowanym.

Moja uwaga dla kochających analizę danych 🙂

Co najważniejsze książka traktuje takie testy statystyczne (t, F) jako szczególne przypadki ogólnego modelu liniowego. Nie zaś jako odrębne techniki. To bardzo ustawia myślenie 🙂

A ja chcę analizować w MS Excel

Jeśli natomiast chcecie analizować dane HR w MS Excel, to zdecydowanie polecam w tym zakresie książki Carlberga. Dla mnie to absolutny MUST HAVE. Carlberg to mój guru. Nic na to nie poradzę J Dlaczego warto? Te książki pokażą Wam jak wszystkie analizy zrobić w MS Excel. Tylko tyle i aż tyle :).

Predykcje w HR

Książka Edwards’ów to dobre wprowadzenie do analiz predykcyjnych na przykładach z HR. Bardzo wartościowa pozycja, natomiast aby ją dobrze zrozumieć warto mieć podstawową wiedzę ze statystycznej analizy danych. Książka bardzo praktyczna z dołączonymi danymi, na których można samodzielnie pracować. Całość analiz niestety pokazana jest w SPSS.  Więcej o niej znajdziecie w moim filmie na YT.

Moja uwaga dla kochających analizę danych 🙂

To świetna książka ale… autorom zdarzają się drobne wpadki. Na przykład stosowanie ogólnego modelu liniowego na danych nie spełniających warunku o niezależności błędów obserwacji. Ale o tym kiedyś sam napiszę dla Was więcej 🙂

Pokaż swoje dane

Na koniec coś o wizualizacji. Wszak policzyć to jedno, a pokazać innym to drugie. Bardzo ważna i praktyczna książka pokazująca w jaki sposób wizualizować dane oraz wyniki analiz aby wywrzeć wpływ na odbiorcę. Bardzo przyjaźnie napisana oraz pięknie wydana książka. Polecam.

To tyle na dziś z mojej analitycznej półki z książkami. Oczywiście mój wybór jest bardzo subiektywny i pokrywa tylko część tematu. Jeśli natomiast chcecie poznać kolejne książki, które pozwoliły mi zdobyć analityczne umiejętności to dajcie znać w komentarzach. Przygotuję kolejne zestawienie. Dobrego dnia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *