Przejdź do treści

Trzy narzędzia, które odmienią Twój HR – a przynajmniej to, jak pracujesz z danymi w HR :)

Chciałem się z Wami podzielić trzema narzędziami, które mogą diametralnie ułatwić analitykę HR w każdej firmie i podnieść ją na wyższy poziom. Ich wspólną cechą jest bardzo prosta obsługa, czasami wręcz banalna. Każde z nich dysponuje również dość dużymi możliwościami, czasami wręcz zaskakująco dużymi…

Analysis ToolPak

A cóż to jest? Jest to genialny dodatek do MS Excel, który nie wiedzieć czemu, jest zawsze wyłączony, no chyba, że sami go włączymy. Można go porównać do szwajcarskiego scyzoryka, który zawiera bardzo wiele przydatnych narzędzi w stosunkowo uproszczonej formie. Znajdziecie tam kilkanaście przydatnych analiz, poczynając od opisu danych, przez korelację, regresję, testy t, ANOVĘ a nawet prosty forecasting. 

Analysis ToolPak

W praktyce, jeśli nie potrzebujecie bardzo skomplikowanych analiz, lub zaczynacie przygodę z analizami HR, to ukryty w Excelu dodatek spokojnie wystarcza do zrobienia większości analiz. Co istotne, jest całkowicie darmowy i dostępny w każdej wersji desktopowego Excela.

Podsumowując, kluczowe plusy narzędzia:

 •  Prosta obsługa
 •  Wielość dostępnych analiz
 •  Darmowy

Minusy:

 •  Ma swoje dziwactwa, ale te możecie odkryć sami przy użytkowaniu J Są drobne i raczej nie wpływają negatywnie na całokształt oceny narzędzia.

Tutaj znajdziecie informacje o tym jak uruchomić dodatek: https://support.office.com/pl-pl/article/%C5%81adowanie-dodatku-analysis-toolpak-w-programie-excel-6a63e598-cd6d-42e3-9317-6b40ba1a66b4

Jasp (https://jasp-stats.org/)

To narzędzie jest dla mnie absolutnym odkryciem. Jasp to open sourcowy program do analiz statystycznych, przypominający trochę klasyczne pakiety, takie jak SPSS czy Statistica ale w przeciwieństwie do nich, obsługuje się go prościej niż Iphona. Jest przyjazny, prosty i piękny.

Pozwala na wykonanie najważniejszych analiz: korelacje, testy t, ANOVA, regresja, opis statystyczny. Jego przewagą w porównaniu do Analysis Toolpak są na pewno dodatkowe opcje dla użytkowników bardziej zaawansowanych. Jednak nie martwcie się, nie wpływają one na obsługę programu, która jest naprawdę intuicyjna. Niebywałą zaletą programu jest to, że wykonuje on analizy w czasie rzeczywistym. W momencie dodania zmiennych uzyskujemy wynik, który zmienia się dynamicznie wraz ze zmianami, których dokonuje użytkownik. Pozwala to na przyjemną eksplorację naszych danych, bez zaśmiecania ekranu setkami zbędnych tabel i wykresów.

Jasp

I pewien smaczek, dla tych z Was, którzy analizę regresji liczą w pamięci przez sen o trzeciej nad ranem. Jasp posiada moduł SEM oraz statystyki bayesowskie J

Plusy:

 • Bardzo prosta obsługa
 • Wielość analiz oraz sporo dodatkowych opcji
 • Open Source

Jasp to doskonałe narzędzie, zarówno na początek drogi z analizami HR jak i dla zaawansowanych użytkowników, którzy nie mają milionów złotych na SPSS lub/i nie mają ochoty walczyć z R lub Python.

Minusy:

 • Jeszcze nie znalazłem 🙂

MS Office 365

Nie przecierajcie oczu, dobrze widzicie. Trzecie narzędzie to Office 365 w wersji przeglądarkowej. Dlaczego? Wyobraźcie sobie taki scenariusz…:

„A gdyby tak rozkleić po firmie kody QR lub taki NFC linkujące do materiałów szkoleniowych oraz testów wiedzy… a potem przyznać uczestnikom punkty za ich skanowanie i odpowiadanie na pytania testowe i do tego wyświetlić w firmowym intranecie wyniki w czasie rzeczywistym, tak aby powstał ranking najbardziej zaangażowanych pracowników… No i gdyby Ci najlepsi dostali automatyczne maile z podziękowaniem za udział… a gdyby jeszcze… itd.”

Power automate flow

Spokojnie, nie potrzebujecie sztabu programistów lub super oprogramowania do grywalizacji. Wystarczy Office 365, a dokładnie takie jego składniki jak: MS Forms, Share Point, Power BI oraz spinająca wszystko aplikacja FLOW. Ta ostatnia, to absolutne mistrzostwo świata. Ta przyjazna apka pozwala na przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi aplikacjami i budowanie w ten sposób zautomatyzowanych procesów, np. pozwalających na zbieranie i raportowanie danych HR.

Plusy:

 • Przyjazna obsługa – większości można się nauczyć z YouTube
 • Nieskończone możliwości automatyzowania procesów HR 🙂
 • Niskie koszty
 • Aplikacje mobilne pozwalające na podgląd tego co się dzieje w Waszych procesach

Minusy:

 • Póki co słaba dokumentacja zapewniania przez Microsoft

Dla mnie każde z tych narzędzi ma rewelacyjny stosunek funkcjonalności do poziomu skomplikowania obsługi. Bardzo jestem ciekaw Waszych doświadczeń z każdym z nich oraz tego jakie narzędzia stosujecie na co dzień aby okiełznać dane w HR. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *